Najwyższy czas zacząć piłkarskie odliczanie! Chcemy popularyzować futbol, marzymy o tym, żeby Polak znów został królem strzelców mistrzostw!

70 procent Polaków uważa, że piłka nożna jest naszym sportem narodowym. Związane z nim emocje od pokoleń łączą Polaków niezależnie od płci, wieku, wykształcenia, miejsca zamieszkania czy poglądów politycznych. Futbol to coś więcej niż sport, dlatego każdy mecz to nowa historia, której scenariusz nigdy nie jest znany. Ostatnie stulecie w polskiej piłce klubowej to czas znaczony wielkimi osiągnięciami naszych klubów na arenie międzynarodowej – z występami w finale i półfinałach europejskich pucharów na czele, narodzin niezwykłych postaci świata futbolu z nieodżałowanym trenerem Kazimierzem Górskim, fantastycznych piłkarzy, a także wielkiej transformacji oraz rozwoju infrastruktury sportowej. To również wielkie i niezapomniane emocje, i to co w piłce nożnej liczy się najbardziej, czyli gole, o których kibice dyskutują nawet po wielu, wielu latach.

Szczegóły

Sport

Najpopularniejszym sportem w Polsce jest piłka nożna. Największe sukcesy w tej dyscyplinie reprezentacja Polski w piłce nożnej odnosiła w latach 70. do początku lat 80., kiedy to na Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej zajęła 3. miejsca w 1974 i 1982. Drużyna narodowa zdobyła również złoty medal na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w 1972 roku, a także dwa srebrne medale w 1976 oraz w 1992. 18 kwietnia 2007 prezydent UEFA Michel Platini ogłosił, że Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej w 2012 roku odbędą się w Polsce i na Ukrainie. Polskie miasta-gospodarze meczów tej imprezy to Warszawa, Gdańsk, Poznań i Wrocław. Najwyższa liga piłki nożnej w Polsce nazywa się Ekstraklasa.

Dużym zainteresowaniem cieszy się również żużel. W tej dyscyplinie m.in. Tomasz Gollob, Jarosław Hampel i Krzysztof Kasprzak odnoszą sukcesy na arenie międzynarodowej. Najbardziej utytułowane kluby żużlowe w Polsce to Unia Leszno, ROW Rybnik i Stal Gorzów Wielkopolski. Popularna jest także siatkówka, po zdobyciu mistrzostwa Europy w 2003 i 2005, a także trzeciego miejsca w 2009 przez reprezentację narodową kobiet, tzw. Złotka, oraz wicemistrzostwa świata w 2006, mistrzostwa Europy w 2009 oraz mistrzostwa świata w 2014 przez reprezentację narodową mężczyzn. Innym chętnie oglądanym sportem jest koszykówka, choć polskie ligi i reprezentacje w tej dyscyplinie nie stoją na wysokim poziomie. W ostatnim okresie na znaczeniu zyskały skoki narciarskie dzięki sukcesom Adama Małysza i Kamila Stocha, Formuła 1 za sprawą Roberta Kubicy, piłka ręczna ze względu na sukcesy reprezentacji Polski na dwóch kolejnych mistrzostwach świata w roku 2007 i 2009 oraz w 2015, a także pływanie dzięki sukcesom m.in. Otylii Jędrzejczak i Pawła Korzeniowskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *