Anna Wyszkoni to kobieta „Z cegieł i łez”. Co łączy artystkę z liderem zespołu Wilki Robertem Gawlińskim?

Na Annę Wyszkoni zawsze można liczyć. Jej najnowsza solowa płyta jest, jak zawsze z twórczością gościa Muzotoku, na wysokim poziomie. Najnowszy solowy album pt. „Z cegieł i łez” już jest z nami jakiś czas. Płyta zawiera 9 piosenek. Anna Wyszkoni twierdzi, że nie jest stworzona na obecne czasy. Co to znaczy? Tytułowy utwór płyty znajdujący się na drugim miejscu na krążku jest opowieścią o życiu niejednego z nas. Anna Wyszkoni nie stroni od pracy z innymi artystami. Jej współpraca z Robertem Gawlińskim trwa od wielu lat. Na tej płycie lider Wilków pomagał kilku w utworach. Co łączy Annę Wyszkoni z liderem formacji Wilki? Na koniec wywiadu nie zabraknie „Piątki Deresza” czyli pytań tendencyjnych. Posłuchajmy opowieści o muzyce, słowach, ale nie tylko. Zapraszam – Tomasz Dereszyński.

Szczegóły

Rozrywka i kultura w Polsce

Najczęściej wymieniani polscy kompozytorzy muzyki poważnej to: Fryderyk Chopin, Karol Szymanowski, Krzysztof Penderecki, Zbigniew Preisner, Wojciech Kilar, Ignacy Jan Paderewski, Henryk Wieniawski, Krzysztof Komeda, Andrzej Panufnik, Stanisław Moniuszko, Jan A.P. Kaczmarek, Witold Lutosławski, Henryk Górecki. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych współczesnych kompozytorów muzyki poważnej i filmowej był Wojciech Kilar, który m.in. skomponował muzykę do takich filmów jak „Pan Tadeusz”, „Dracula”, Ziemia obiecana” czy „Pianista”. Tradycje muzyki ludowej są kultywowane m.in. przez Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” oraz Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”. W Polsce odbywa się wiele cyklicznych koncertów muzyki klasycznej, m.in. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy, Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku i Polickie Dni Muzyki „Cecyliada” w Policach.

Reżyserzy polscy, których filmy zgłoszone zostały do rywalizacji o Oscara w kategorii filmu nieanglojęzycznego: Jerzy Antczak, Sławomir Fabicki, Feliks Falk (2 razy), Robert Gliński, Jerzy Hoffman, Andrzej Jakimowski, Jerzy Kawalerowicz (3 razy), Dorota Kędzierzawska, Krzysztof Kieślowski (3 razy), Agnieszka Holland (1 raz), Jan Jakub Kolski, Andrzej Kotkowski, Kazimierz Kutz (2 razy), Witold Leszczyński, Juliusz Machulski, Czesław Petelski, Magdalena Piekorz, Radosław Piwowarski, Roman Polański, Jerzy Stuhr, Piotr Trzaskalski, Andrzej Wajda (7 razy), Leszek Wosiewicz, Krzysztof Zanussi (4 razy).

W Polsce odbywa się szereg festiwali filmowych o wieloletniej tradycji, m.in. Krakowski Festiwal Filmowy, Ińskie Lato Filmowe, Festiwal Filmowy w Gdyni i Festiwal Filmów Kultowych w Katowicach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *