Za ile wynajmiemy mieszkanie w Szczecinie?

Średnia miesięczna cena za najem mieszkania w Szczecinie wynosi 1,3 tys. zł. Jak wynika z danych portalu nieruchomości Domy.pl, największy wybór mają szukający lokalu dwupokojowego, a najdroższymi lokalizacjami są centrum i Stare Miasto. 

Najtańsze kawalerki można wynająć już za 400 zł. Za tak niską stawkę otrzymamy lokal o stanie średnim lub do remontu, ale funkcjonalny – posiadający część umeblowania, kuchnię lub aneks kuchenny, niejednokrotnie także Internet. Najtańsze kawalerki zlokalizowane są na Pomorzanach. Średni koszt najmu mieszkania jednopokojowego wynosi 1,2 tys. zł, co wynika z dość dużej liczby lokali o cenie wyższej niż 2 tys. zł, umiejscowionych bez wyjątku w centrum lub na Starym Mieście.

Mieszkania dwupokojowe stanowią największą grupę ofert na szczecińskim rynku – według portalu Domy.pl jest to ponad 40%. Najniższe stawki za M3 zaczynają się od 450 zł miesięcznie, jednak należy uważnie przeglądać oferty – wśród najniżej wycenionych znajdują się nie tylko lokale do remontu, lecz także na przykład bez łazienki. Warto przyjrzeć się kosztom dodatkowym, może się bowiem okazać, że po dodaniu czynszu administracyjnego i opłat za media miesięczna cena wzrasta dwukrotnie. Wśród najtańszych mieszkań dwupokojowych rzadko spotyka się lokale usytuowane w Śródmieściu i na Starym Mieście – są to lokalizacje zarezerwowane dla mieszkań najdroższych, o cenach dochodzących do 3 tys. zł miesięcznie.

Wśród lokali trzypokojowych wybór jest trochę mniejszy, lecz i tak łatwo tu znaleźć coś dla siebie. Jest to tym ważniejsze, że rezygnując z komfortu samotnego użytkowania mieszkania i najmując coś wespół ze znajomymi, mamy szansę znacznie obniżyć koszty. Średnia cena M4 wynosi 1,8 tys. zł. Oznacza to, że za jeden pokój w lokalu trzypokojowym zapłacimy 600 zł. W mieszkaniu dwupokojowym wynosi to 750 zł (przeciętna cena M3 to 1,5 tys. zł miesięcznie), podczas gdy za samotne użytkowanie kawalerki musielibyśmy zapłacić 1,2 tys. zł. Kwoty te mogą zmniejszyć się jeszcze bardziej, jeżeli wybierzemy jedno z tańszych M4 (od 700 zł). Warto zauważyć, że wiele spośród mieszkań bliskich dolnej granicy cenowej posiada własny Internet.

Średni koszt najmu mieszkania czteropokojowego wynosi 2,5 tys. zł, jednak wśród propozycji wynajmu lokali cztero- i pięciopokojowych do studentów skierowane są głównie najtańsze oferty. Kwoty zaczynają się tu od 1 tys. zł; mieszkania te są umeblowane i gotowe do wprowadzenia się, choć w większości przypadków wymagają jeszcze płacenia czynszu administracyjnego w wysokości 600-800 zł. Wiele spośród najtańszych lokali mieści się na Osiedlu Majowym.