Rewelacja z US and A!

terefere“Jedno z najważniejszych i najbardziej innowacyjnych dzieł tego roku.” tak opisała to gazeta ” The New York Times”. O czym mowa? O przedstawieniu! Już dziś w Goleniowskim Domu Kultury o godzinie 19:00 odbędzię się spektakl „John Moran… and his neighbor, Saori” w reżyserii Johna Morana i Saori Tsukada. Spektakl tych dwóch niesamowitych osobistości to połączenie opery i tańca o niezwykle precyzyjnej strukturze. Żądasz potwierdzenia?

„John Moran błądzi po scenie, dostrzega wyimaginowanego kota i upada w ataku histerii. Czy jest to zabawne? Właściwie nie. Czy on jest naćpany? A może po prostu gra naćpanego? Nagle pojawia się jego przyjaciółka Saori, zaczyna śpiewać dziecięce piosenki i rysować kaczki. Bardzo nieumiejętnie. Można pomyśleć, że przestrzeń opanowali szaleńcy i jest w tym trochę racji, ale w tym wypadku szaleństwo ma dobre imię. To przedstawienie, które dotarło do Londynu, po drodze z Edynburga i Dublina, w pierwszej chwili sprawia wrażenie powrotu do nowojorskich happeningów z lat siedemdziesiątych. Jednak mimo jego jawnie chaotycznej struktury, są w nim pewna gwałtowność, inteligencja i słodycz, którym trudno się oprzeć. W miarę oglądania ujawnia się bardzo precyzyjna forma spektaklu, która wynika z opowieści i fragmentów oper Morana, które uczyniły z niego następcę Philipa Glassa – jego protektora. W spektaklu oglądamy opowieści o dzieciństwie w Nebrasce i dorastaniu w kulcie Junga oraz fragmenty oper. Całość kończy się przepiękną sekwencją, w której muzyka, ruch i psychologia łączą się w jedno, gdy Moran próbuje malować Saori za pomocą dźwięków i gestów. To nie jest spektakl dla ludzi z metodycznym umysłem i napiętym harmonogramem. To spektakl dla ludzi otwartych, którzy dadzą się ponieść na 70 minut, by stać się rozbitkami na niezbadanym polu fantazji. Nie ma nic takiego w Londynie i prawdopodobnie na całym świecie.” Lyn Gardnem, The Guardian.:

„Jedno z najważniejszych i najbardziej innowacyjnych dzieł tego roku.”, The New York Times

„Wyjątkowo przebiegła mieszanka naturalizmu i podstępu dwojga wykonawców, trafnie i niewinnie czarujących własnym unikalnym talentem.”, The Times.

Jeszcze wam mało?… to czas ruszyć do Goleniowa i przekonać się na własnej skórze do czego zdolni są panowie ze Stanów.

Organizator: Stowarzyszenie Teatralne BRAMA
DATA: 16.09.2009r. godzina 19:00
miejsce: Goleniowskie Dom Kultury, ul. Słowackiego 1
bilety: 5 zł


bio artystów:

JOHN MORAN (ur. w 1965 r. w Nebrasce)- kompozytor i reżyser teatralny.Odkryty w młodości przez Philipa Glass’a, uważany jest za jego następcę. W 2003 roku, Glass powiedział: „Jestem przekonany, że nie ma obecnie ważniejszego kompozytora, niż John Moran. Jego dzieła są tak prekursorskie, że właściwie można je nazwać rewolucyjnymi.” John Moran pracował m.in z Iggy’m Poppem, Umą Thurman, Allenem Ginsbergiem czy Julią Stiles.

SAORI TSUKADA- studiowała balet klasyczny i gimnastykę. Od pięciu lat współpracuje z Johnem Moranem. Razem z nim prowadziła warsztaty m.in w Tel Awiwie, Paryżu, na uniwersytecie w Nowym Jorku. Współpracowała z takimi artystami jak Yoshiko Chuma, International Wow Co., Katja Loher. „The New York Times” opisał ją jako wykonawczynią o zadziwiającej precyzji i talencie.

Tekst: Martyna W.