Pekao Szczecin Open 2011 – tenis plus festiwal

To już dziewiętnasta edycja turnieju, który jest najstarszą zawodową imprezą tenisową w Polsce. Odbędzie się – jak zawsze – na ziemnych kortach przy al. Wojska Polskiego 127 w Szczecinie w dniach 12-18 września 2011. Eliminacje do turnieju natomiast 10-11 września. 

Pekao Szczecin Open 2011 to licencjonowana impreza ATP (Stowarzyszenia Zawodowych Tenisistów), co zobowiązuje zarówno organizatorów, jak i samych graczy. Turniej należy do elitarnej grupy rozgrywek ATP Challenger Series – Tretorn Serie Plus (obejmuje ona tylko najlepsze turnieje challengerowe na całym świecie). Głównymi Sponsorami turnieju są Bank Pekao SA i Miasto Szczecin.

Od lat szczeciński turniej ma niezwykły poziom – porównywalny z turniejami ATP. W Szczecinie można było dotychczas zobaczyć Nikołaja Dawydienkę, Nicolasa Lapenttiego, Agustina Calleriego czy Nicolasa Massu (wszyscy wygrywali). Byli też mistrzowie z Roland Garros – Juan Carlos Ferrero, Gaston Gaudio, Sergi Bruguera, czy Alex Corretja.

Ale nie tylko tenis decyduje o tym, że Pekao Szczecin Open to turniej wyjątkowy. Urok stanowią ocienione korty w Alei Wojska Polskiego w willowej dzielnicy Szczecina, a także mecze dnia rozgrywane przy sztucznym świetle. Za dnia jest granie na korcie, wieczorem – na koncertach festiwalu muzycznego. To również dlatego turniej dostał prestiżową Challenger Award, nagrodę ATP i ITF dla najlepszego męskiego challengera na świecie. Na turniej można wybrać się całą rodziną, bo każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego.

Turniej ma rangę 150.000 dolarów, co oznacza 125.000 dolarów w puli nagród dla zawodników i hospitality (bezpłatne zakwaterowanie i wyżywienie dla zawodników). W turnieju występuje 64 zawodników: 32 tenisistów walczy w eliminacjach o 4 miejsca w turnieju głównym. W głównej drabince rywalizuje 32 graczy (w tym czterech z „dzikimi kartami”). W turnieju uczestniczy także 16 par deblowych (w tym trzy pary z „dzikimi kartami”). W dniach 12-17 września (z wyjątkiem niedzieli finałowej) rozgrywany jest mecz dnia na korcie centralnym o 19:00 przy sztucznym oświetleniu. Dodatkowym turniejem jest turniej artystów.

A oto program tegorocznego turnieju:

 • 10-11 września (sobota, niedziela): gry eliminacyjne dla 32 singlistów
 • 12-18 września: Turniej Główny dla 32 singlistów i 16 par deblowych
 • 12-15 września (poniedziałek-czwartek): I i II runda
 • 16 września (piątek): gry ćwierćfinałowe
 • 17 września (sobota): gry półfinałowe oraz finał gry podwójnej (jako mecz dnia)
 • 18 września (niedziela): finał gry pojedynczej o 12.00

A, że nie samym tenisem człowiek żyje to po wieczornym Meczu Dnia organizatorzy zapraszają na Plus Tennis Music Festival. To najważniejsza impreza towarzysząca Pekao Szczecin Open: odbywa się już 15 lat, sama stała się marką na tyle znaczącą, że nie wiadomo już która impreza towarzyszy której… Początek koncertów codziennie o godzinie 21:00.

A oto program tegorocznego festiwalu:

 • 12 września (poniedziałek): jazzowe klimaty Straszni Panowie Trzej i Ewa Bem
 • 13 września (wtorek): nowe brzmienia Pinnawela
 • 14 września (środa): ciekawe głosy Incarnation Radio Retro
 • 15 września (czwartek): gwiazda wieczoru Sixtyfive Cadillac
 • 16 września (piątek): world music Village Collektiv
 • 17 września (sobota): energetyczny finał G-Cool & Brothers