Ile za szczecińskie mieszkanie dla żaka?

Średnia miesięczna cena za wynajem mieszkania w Szczecinie wynosi 1690 zł. Liczący się z pieniędzmi studenci mogą jednak znaleźć oferty już za 600-800 zł. 

We wrześniu ruch na rynku najmu zdecydowanie wzrasta, a to właśnie za sprawą studentów, którzy rozpoczynają intensywne poszukiwania lokum na czas nauki. Stanowią oni około 50% wszystkich klientów na najem mieszkań; ze względu na nadpodaż ofert, znalezienie atrakcyjnego lokum w przystępnej cenie nie powinno być trudne.

Według analizy portalu Domy.pl za miesiąc spędzony w najtańszej kawalerce zapłacimy około 600 zł. Niekiedy można nawet trafić na tańsze oferty, jednak ich cena często spowodowana jest kiepskim stanem nieruchomości, koniecznością remontu czy ograniczeniem czasu wynajmu do kilku miesięcy. Średnia miesięczna stawka za wynajem kawalerki wynosi 1270 zł, natomiast za mieszkanie dwupokojowe – przeciętnie 1535 zł. Jak łatwo policzyć, współdzielenie lokalu dwupokojowego będzie kosztować o wiele mniej, niż samodzielne gospodarowanie w kawalerce. Jeśli zdecydujemy się na jedno z najtańszych mieszkań dwupokojowych, zapłacimy około 700 zł czyli 350 zł na osobę, a zatem o 250 zł mniej niż w przypadku wynajmu kawalerki. Jeszcze bardziej opłaci się wynajem mieszkania trzypokojowego przez trzy osoby. Najmniej trzeba na nie przeznaczyć 800 zł (zatem na osobę przypadnie niecałe 270 zł).

Miesięczne stawki znacznie wzrastają w przypadku mieszkań składających się z czterech pokojów. Ceny zaczynają się od 1200 zł (czyli 300 zł na osobę), przy czym średnia cena wynosi 2434 zł. Za wynajem lokalu pięciopokojowego zapłacimy przeciętnie 2890 zł, a najmniej 2000 zł (czyli 400 zł na osobę). Z powyższego zestawienia stawek wynika, że zazwyczaj najbardziej opłaca się współdzielenie mieszkania trzypokojowego. Przytoczone sumy to ceny ofertowe, do których należy doliczyć opłaty za media. Niektórzy właściciele wymagają również wniesienia jednorazowej kaucji zwrotnej.

Foto: Jeremy LevineCC BY 2.0