Ile za studenckie cztery kąty na wakacje?

Obecnie opłata za wynajem mieszkania w Szczecinie wynosi średnio 1681 zł. To w przybliżeniu o 30 zł mniej niż kwartał temu.

Z jakim kosztem muszą się liczyć studenci zostający w Szczecinie na okres wakacyjny? Stażyści, a także żacy podejmujący się pracy sezonowej, powinni wziąć pod uwagę, że za wynajem najtańszych szczecińskich lokali ich właściciele życzą sobie około 600-700 zł (tylko wyjątkowo można trafić na oferty za 500 zł). Za taką kwotę wynajmiemy skromną kawalerkę, zajmującą powierzchnię zazwyczaj około 20-35 m2.

Według portalu Morizon.pl średnio 1512 zł potrzeba na miesięczną opłatę dla właściciela lokum dwupokojowego. Najtańsze propozycje wynajmu mieszkań dwupokojowych zaczynają się od około 800 zł. Wybór obiektów w tej cenie jest całkiem spory, a ich metraż mieści się na ogół w przedziale od 40 do 50 m2. Niedrogie M dwupokojowe wcale nie musi oznaczać bardzo niskiego standardu. Za taką kwotę trudno oczekiwać luksusów, niemniej możliwe jest znalezienie zadbanego lokum pośród nieco zapyziałych, kilkudziesięcioletnich nieruchomości.

Jeśli myślimy o wynajmie mieszkania wraz z dwoma innymi osobami, miejmy na uwadze, że średnia cena najmu obiektu składającego się z trzech pokojów wynosi 1831 zł, czyli wyjdzie około 610 zł kosztów „na głowę”. W najmniej kosztownym M trzypokojowym zamieszkamy za około 1000 zł. Niekiedy za podobną cenę można wynająć lokal czteropokojowy, choć ich większy wybór zaczyna się od mniej więcej 1400 zł.