Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury 16-22 maja

Znamy już cały program wydarzenia, które wypełnia majowy tydzień w kalendarzu każdego miłośnika książek. Z okazji Apostrofu. Międzynarodowego Festiwalu Literatury z czytelnikami w Szczecinie spotkają się Manuela Gretkowska, Łukasz Orbitowski, Marta Masada, Robert J. Szmidt, Leszek Herman i Michał R. Wiśniewski. Wszystkie spotkania odbędą się w Empiku Kaskada.

Z okazji wydania kolejnej książki z serii „Metro 2033” – „Wieża” (Insignis) na festiwalu pojawi się Robert J. Szmidt – założyciel kultowego już pisma „Science Fiction”, które przywróciło modę na polską fantastykę. Festiwal będzie także okazją do spotkania z Łukaszem Orbitowskim – laureatem tegorocznego Paszportu Polityki oraz Martą Masadą, której debiut docenili nie tylko czytelnicy, ale też inni pisarze. Jej powieść „Święto trąbek” (Wydawnictwo W.A.B.) to mocna historia opisująca kondycję współczesnej kobiety, pokazująca nową perspektywę w relacjach polsko-żydowskich.
Z kolei twórczość Manueli Gretkowskiej została przetłumaczona na kilkanaście języków i za każdym razem wzbudza szereg emocji. To powieściopisarka, eseistka, scenarzystka i felietonistka, której książki niejednokrotnie stawały się bestsellerami. Na spacery po mieście zapraszają określony mianem polskiego „Dana Browna” – Leszek Herman oraz pisarz i popularyzator japońskiej popkultury i fantastyki w Polsce – Michał R. Wiśniewski.

Festiwal Apostrof powstał z pasji do literatury. W podziękowaniu czytelnikom, Empik zorganizował wydarzenie, na które zaproszono ulubionych pisarzy Polaków. Wierzymy, że wydarzenie literackie na tak szeroką skalę, nie tylko przyciągnie pasjonatów literatury, ale również – dzięki liczbie i dostępności spotkań – przyciągnie grono osób, które czytają sporadycznie. Jesteśmy dumni z tego, że tak szerokie grono znakomitych pisarzy przyjęło nasze zaproszenie. Debaty, spacery literackie i spotkania z pisarzami to unikatowa okazja do tego, aby przeżyć bardzo intensywne i emocjonujące spotkanie z literaturą. Naszym zdaniem, mimo czarnych prognoz, Polacy wciąż kochają książki i jesteśmy przekonani, że sukces festiwalu będzie na to kolejnym dowodem – mówi Ewa Szmidt-Belcarz, prezes Empiku.

Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury to pierwsze wydarzenie literackie w kraju, które łączy ogólnopolski charakter z międzynarodową skalą. Podczas siedmiu dni (16-22 maja) w ośmiu miastach odbędzie się ponad siedemdziesiąt spotkań, debat i spacerów literackich. Poza Szczecinem festiwal zawita do Krakowa, Wrocławia, Warszawy, Katowic, Poznania, Gdańska i Łodzi. Kuratorem tegorocznej edycji jest Sylwia Chutnik. Autorem oprawy wizualnej festiwalu jest Tymek Borowski. Pomysłodawcą i organizatorem wydarzenia jest Empik – największa polska sieć zajmująca się dystrybucją książek. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Czytaj dalej”. Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu jest bezpłatny. Pełny program festiwalu dostępny jest na stronie: www.festiwalliteratury.pl

PROGRAM – Empik Kaskada

16.05
18:00 Spotkanie z Łukaszem Orbitowskim, prowadzenie Andrzej Skrendo

18.05
18:00 Spotkanie z Martą Masadą, prowadzenie Andrzej Skrendo

19.05
18:00 Spotkanie z Robertem J. Szmidtem, prowadzenie Monika Petryczko

20.05
18:00 Spotkanie z Manuelą Gretkowską, prowadzenie Andrzej Skrendo

21.05
12:00 Spacer literacki z Leszkiem Hermanem – sprawdź miejsce startu na www.festiwalliteratury.pl

22.05
12:00 Spacer literacki z Michałem R. Wiśniewskim – sprawdź miejsce startu na www.festiwalliteratury.pl

Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury
16-22 maja 2016 roku
www.festiwalliteratury.pl
https://www.facebook.com/events/912556515532107/
Miasta festiwalowe: Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław, Gdańsk, Katowice, Łódź i Szczecin
Organizator: Empik
Partnerzy: Warszawskie Targi Książki, Teatr Powszechny w Warszawie, Teatr Dramatyczny w Warszawie, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Marginesy, Wydawnictwo W.A.B., Świat Książki, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, Flow Books, Dom Wydawniczy Rebis, Wydawnictwo Muza, Wydawnictwo Czarne, Fabryka Słów, Wydawnictwo Insignis, Prószyński Media, Wydawnictwo Krytyka Polityczna, Wydawnictwo SQN, Wydawnictwo Agora, Wydawnictwo MG, Wydawnictwo Akurat, Wydawnictwo Filia, Wydawnictwo Wielka Litera.